روستاي صخره اي کندوان، روستايي شبيه به کندوي عسل در آذربايجان شر

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

اگر هرگونه سوال و یا اشکالی در رابطه با این زمینه و یا هر زمینه تحصیلی
مانند: مدرسه ، دانشگاه ، کنکور ، ارشد ، دکتری ، نظام وظیفه و... دارید ؛

...کافیست با ما تماس بگیرید

شماره تماس از خط ثابت 02170705003

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیلکندوان، روستايي صخره اي در دل کوه هاي سهند


روستاي کندوان, جاذبه هاي گردشگري استان آذربايجان شرقي

تصويري جذاب و ديدني از روستاي کندوانکندوان يکي از روستاهاي صخره اي و تاريخي  استان آذربايجان شرقي و شهرستان اسکول مي باشد که در 60 کيلومتري جنوب غربي تبريز واقع شده است. اين روستا بسيار قديمي و پيشينه تاريخي هفت هزار ساله دارد. در تاريخ اين منطقه چنين آمده است که ساکنان روستايي به نام حيله ور که در دو کيلومتري کندوان قرار دارد اولين کساني بودند که در قرن هفتم هجري براي در امان ماندن از شورش مغول ها به دشتي در کندوان فعلي مهاجرت نمودند و کم کم درون کران ها را به عنوان مامني براي خود حفر نمودند. دليل نامگذاري اين روستا به کندوان اينست که خانه هاي آن به شکل يک کندوي عسل در دل کوه کنده شده اند.


استان آذربايجان شرقي, ايران, روستاي کليبر

نمايي کلي از روستاي کندواندليل شهرت اين روستا به خاطر معماري صخره اي و منحصر به فرد آن مي باشد که در اثر فعاليت هاي آتشفشاني کوه هاي سهند بوجود آمده اند. توده ها و گدازه هاي مذاب آتشفشاني توسط باد، برف و باران در يک بازه زماني هزار ساله شکل گرفته و به فرم کران در آمده است. بر اساس سرشماري سال 2006 جمعيت اين روستا 601 نفر بوده است. سبک معماري خانه هاي اين روستا از نوع معماري صخره اي به شکل مخروطي يا کله قندي مي باشد. در معماري صخره اي کندوان مصالح ساختماني مانند گچ، آهک و خشت به کار نرفته است و تنها سازه مورد استفاده در خانه هاي اين روستا را سنگ ها در برگرفته اند. جنس خانه هاي صخره اي کندوان از لار مي باشد که در اثر ترکيب شدن مواد آتشفشان با گل و لاي حاصله از باران هاي سيل آسا بوجود امده اند. در واقع اين شيوه معماري نمونه اي از جدال بشر با طبيعت بر سر تصاحب صخره هاي طبيعي مي باشد.


روستاي کندوان, استان آذربايجان شرقي

نمايي زيبا از بناهاي مخروطي شکل کندوانآذربايجان شرقي, روستاي کندوان

تصويري از معماري صخره اي کندوانروستاي کندوان جايگاه جهاني دارد و يکي از سه روستاي صخره اي در جهان مي باشد. که از جمله روستاهاي مشابه کندوان در ديگر نقاط جهان مي توان به روستاي کاپادوکيه در ترکيه و داکوتا در آمريکا را نام برد. ولي در بين اين روستاها در کندوان ايران زندگي جريان دارد و قابل ست مي باشد و دو روستاي ديگر خالي از سکنه مي باشند. جالب است بدانيد که کندوان به دليل داشتن معماري صخره اي و شيوه زندگي مردم در قالب بافت قديمي در مورخه 25 ارديبهشت سال 1376 در فهرست آثار ملي ايران به ثبت رسيده است. گردشگران عزيز در سفر به استان آدربايجان شرقي مي توانند علاوه بر بازديد از روستاي صخره اي کندوان از شهرستان کليبر که به بهشت صخره اي معروف است، نيز ديدن نمايند.


روستاي کندوان, جاذبه هاي گردشگري استان آذربايجان شرقي

نمايي از روستاي صخره اي کندوانروستاي کندوان از بخش هاي مختلفي نظير مسجد، حمام، مدرسه، آسياب و کران مسجد تشکيل شده که اين کران يکي از بزرگترين کران هاي  کندوان مي باشد. آبريزهاي اين روستا خارج از کران ها و در مجاورت معبرها قرار دارند و هر چند خانواده بصورت مشترک از يک آبريز استفاده مي کنند. خانه هاي کندوان از تنور، اتاق ها، صندوق خانه و آشپزخانه تشکيل شده و ضخامت ديوارها بين 2 تا 3 متر است. هواي درون خانه هاي کندوان در زمستان گرم و در فصل تابستان خنک مي باشد و اين درجه حرارت در هر فصل بر عکس درجه حرارت مي باشد.


ايران, آذربايجان شرقي, روستاي کندوان

تصويري از بناهاي قديمي کندوانبا توجه به اينکه کندوان در دامنه کوه هاي سهند واقع شده مکاني بسيار خوش آب و هوا مي باشد که زمين ها و مراتع سرسبز بسياري در اطراف آن وجود دارد و عشايرها آن را به عنوان محلي براي ييلاق خود انتخاب مي کنند. هر ساله حدود 300 هزار گردشگر از اين روستاي صخره اي ديدن مي کنند. از اين رو هتل ها و اقامتگاه هاي متعددي در اين روستا براي رفاه حال گردشگران عزير تعبيه شده است. که هتل لاله يکي از زيباترين و مجهزترين آنها مي باشد. مهم ترين سوغاتي کندوان عسل مي باشد. از ديگر محصولات جانبي اين روستا مي توان گردو، گياهان دارويي، دوشاب و بادام را برشمرد. همچنين صنايع دستي معروف کندوان گليم، جاجيم و روسري هاي کلاته مي باشند.


روستاي کندوان, استان آذربايجان شرقي

تصويري زيبا از حضور گردشگران در روستاي کندوانمنبع:http://تورکيش-تورمشهد.com

ãäÈÚ

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما
محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

عکس آقای خامنه ای

آخرین جستجو ها